On-Line
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
On-Line

Un forum cu detoate
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Concurs Probleme de Logica

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
mariachi
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeSam Mar 22, 2008 12:14 am

Va rog un singur lucru . Nu incercat sa va furati singuri prin copierea raspunsurilor de pe Google . De la mine e doar o rugaminte , decizia ramane a voastra !

Problema I :

Intr-o zi in timp ce discutau doi politisti unul cu grad mare si un subaltern, primesc vestea ca a fost savarsita o crima care trebuie investigata. Politistul cu grad mare ii spune subalternului sa investigheze el crima si sa ii aduca rezultatul investigatiei. Subalternul ii spune ca se duce sa investigheze crima dar nu se duce si scrie de la el (inventeaza) ce a vazut la fata locului (adica la locul crimei) : “Am intrat in camera erau toate lucrurile ravasite, mortul era asezat pe un scaun, cu mainile pe birou, capul asezat pe maini, sub maini era o carte deschisa la pagina 73 – 74, langa, tot pe birou se afla o lampa cu becul spart.”
Subalternul duce rezultatul investigatiei scornite de el, iar politistul cu grad mare cand o citeste isi da seama ca este inventata de subaltern. Cum si-a dat seama .....


Problema II :

O manstire de maicute avea traditie de sute de ani sa nu intre masculi acolo. Era respectata STRICT, niciodata nu intrase nici unul... Intr-o dimineata o maicuta se duce la toaleta, tzipa, cade jos moarta. Ce vazuse?


Problema III :

In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si ... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?

Problema IV :

O femeie se intoarce de la magazin cu sacosele pline . Verifica a sa casuta postala si intra in casa . Pe drumul spre bucutarie, ea trece prin sufragerie unde isi vede sotul care se impuscase. Continua drumul spre bucatarie , despacheteaza si se apuca de facut cina.
Cum a putut face una ca asta ?


Va astept si pe voi cu alte probleme de logica ! Haideti sa gandim impreuna !


Ultima editare efectuata de catre mariachi in Sam Mar 22, 2008 12:35 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 53
Varsta : 35
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeSam Mar 22, 2008 12:16 am

Avem si niste Premii...la finalul concursului se va dezvaluii premiul
Sus In jos
https://on-line.forumgratuit.ro
master_champ2007
Incepator
Incepator



Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 22/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeSam Mar 22, 2008 12:35 am

problema 1. care e intrebarea aici ?

problema 2.sunt mai multe variante:1.barbat;2.poate era arahnofobica(daca asa se scrie)si a vazut un paianjanel..3.a vazut EVIL SPIRITS lol!

problema 3.inseamna ca a spus ceva ce nici nu e adevarat , nici fals jocolor

problema 4.era canibala ? daca da , cred ca era ff happy ca nu mai trebuia sa se chinuie ea Twisted Evil

astept raspuns in curand :-w
Sus In jos
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 53
Varsta : 35
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeDum Mar 23, 2008 6:15 pm

Intrebarea 1 : niciodata nu o sa fie combinatiile 73-74...
Intrebarea 2 : Prezervativ,Spermatomoizi???????
Intrebarea 3 :nush
Intrebarea 4 : A pus ea pe cineva sa il omoare
Sus In jos
https://on-line.forumgratuit.ro
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeDum Mar 23, 2008 9:16 pm

la problema 3: avea penis!
Sus In jos
mariachi
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeLun Mar 24, 2008 5:10 pm

La intrebarea 1 a raspuns corect Teo . La celelalte inca nu s-a raspuns corect . Mai incercati .
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeLun Mar 24, 2008 5:37 pm

la problema cu manestirea(a 2a problema)
a vazut capacul ridicat la wc
la a patra
era deja mort cand plecase la magazin
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:01 am

voi fi spanzurat (raspunsu de la a3a problema)
Sus In jos
mariachi
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:23 am

mdiea...traiasca google-ul Smile ideea era sa le ganditi :-J
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:35 am

nu am avut nevoie de google, din fericire creierul meu nu s-a tocit inca!
Sus In jos
mariachi
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:46 am

tu vrei sa-mi spui mie k ai rezolvat problema singur ? /Smile si pe aceea cu capacul si pe cea cu imparatul ? Curiozitate personala ... de ce nu ai raspuns la cea cu imparatul cu voi fi decapitat ? Asa ... pura curiozitate .. astept si o explicatie la raspunsul tau Very Happy

P.S. Vad k ejti online .. acuma sper sa nu iesi si sa intri maine cu o explicatie de pe google . lol!
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:50 am

conteaza ca am zis voi fi spanzurat in loc de voi fii decapitat? amandoua erau corecte!!! daca unii nu au reusit sa rezolve problemele nu inseamna ca nimeni nu poate?pe teo dc nu l-at acuzat de asa cv? ai vro dovada impotriva mea?
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:54 am

Elevii din cele 4 Case au inceput un concurs de inaltat oameni de zapada. Dupa 2 ore patru oameni de zapada de 2 metri tronau in curtea castelului, cate unul pentru fiecare Casa.

Bineinteles ca intre ei a inceput concurenta pentru a se decide ce Casa a inaltat cel mai inalt om de zapada. Studiind inaltimile exprimate in centimetri, ai celor 4 oameni de zapada, ei au constata ca:
fiecare inaltime este exprimata numai cu cifrele: 3, 2 si 1
ultima cifra a inaltimii omului de zapada al Astropufilor este mai mica decat cea a omului de zapada al Cercetasilor
a doua cifra a inaltimii omului de zapada al Ochilor de Soim este cea mai mare
a doua cifra a inaltimii omului de zapada al Astropufilor nu este nici cea mai mica si nici cea mai mare
ultima cifra a inaltimii omului de zapada al Viperinilor este mai mare decat prima cifra a respectivei inaltimi

Cerinte:
Scrieti inaltimile celor 4 oameni de zapada
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:55 am

Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?
Sus In jos
king1
Administrator
Administrator
king1


Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 23/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 1:57 am

minitest:
1.un pin are 10 metri. pe fiecare metru cresc 5 crengi, pe fiecare creanga cresc 5 crengute, iar pe fiecare crenguta cresc cate 5 ghinde.cate ghinde sunt?
2.care este fiinta ce merge la inceput in 4 picioare, apoi in 2 picioare , iar la sfarsit in 3?


nota: fiecare raspuns corect primeste 5p.
raspunsurile incorecte sau intrebarile fara raspuns se noteaza cu 0p.
total puncte:10.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 53
Varsta : 35
Data de inscriere : 21/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMier Mar 26, 2008 2:45 am

intrbarea 1 : 1250
Intrebare 2 : ma mai gandesc
Sus In jos
https://on-line.forumgratuit.ro
master_champ2007
Incepator
Incepator



Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 22/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeSam Apr 05, 2008 5:04 pm

intrebarea 1 : 1250 ( 5 x 5 x 5 x 10 )
intrebarea 2 : omul ... cand se naste e bebe .. umbla taras .. cand creste umbla in picioare .. iar cand imbatraneste are bastonul .. al treilea picior .. nu ?
Sus In jos
master_champ2007
Incepator
Incepator



Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 22/03/2008

Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitimeMar Apr 15, 2008 9:49 pm

Da pe aici nimeni nu mai activeaza ? Neutral
Sus In jos
Continut sponsorizat





Concurs Probleme de Logica Empty
MesajSubiect: Re: Concurs Probleme de Logica   Concurs Probleme de Logica Icon_minitime

Sus In jos
 
Concurs Probleme de Logica
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
On-Line :: Relaxare :: Chestionare&Concursuri-
Mergi direct la: